Gilaburu Faydaları

Gilaburu Faydaları

 

Kayseri ve çevresinde yetiştirilen gilaburunun birçok faydası bulunmaktadır. Sindirim sisteminden dolaşım sistemine, kadın hastalıklarından prostata kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Gilaburu halk arasında böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanıldığını belirten Doç.Dr.Aksoy, şöyle demiştir; sonbaharda toplanıp salamura yapıldıktan sonra tüketilen gilaboru,sadece böbrek hastalıklarına değil,birçok hastalığın tedavisinde de yararlı olmaktadır.Kabukları kaynatılan gilaburu, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi)kabakulak,doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Gilaburu suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir. Gilaburunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika’da, Harward Medicine School’un araştırması devam etmektedir.

 

Böbrekler Üzerindeki Gilaburunun Faydaları Nelerdir?

 

Gilaburu bitkisi oldukça yüksek dozda sancılara neden olan böbrek taşları üzerinde bile etkili olabilmektedir. Damarların açılmasını sağlayan ve iltihapları uzaklaştıran yararlı bitki böbrek taşlarının dökülmesi konusunda oldukça ciddi etkiler göstermektedir. Yetiştiği Kayseri bölgesinde de böbrek taşları ve böbrek ağrılarına ilaç olarak yaygın bir biçimde kullanılan gilaburu modern tıpta da üzerine çalışılmakta olan bir bitki olma özelliği göstermektedir. Henüz modern tıpta böbrek taşlarını kimyasal olarak eritecek bir ilaç bulunamadığından bitki bu alanda bir mucize niteliğindedir. Genel olarak uygulanan ses dalgası yöntemi ve idrar kanallarını açıcı ilaçlar dışında tedavisi bulunmayan böbrek taşları için doğal bir çözüm oluşturarak taşları tamamen eritebilmektedir.

 

Gilaburunun Prostat Ve Boşaltım Sistemi Üzerindeki Etkisi Nedir?

 

Gilaburu idrar kanalları üzerinde oldukça etkili bir bitkidir. Kaynatıldıktan sonra içilen suyu idrar kanallarının genişlemesine yardımcı olur. Bu sayede genişleyen kanallar boşaltım sisteminin kolay bir biçimde çalışmasını sağlar. Buna paralel olarak prostatta meydana gelen daralmaları gidermede de kullanılmaktadır. İdrar yollarını açtığı gibi kanallardaki iltihaplanmaları da giderir. Bu şekilde tuvalete kolayca çıkmayı sağlar. Ayrıca bu bölgede yanmaların giderilmesine de etki eder. Gilaburunun kaynatıldığı suyu tüketerek prostattan idrar yolları iltihaplarına kadar birçok boşaltım sistemi hastalığından kurtulabilirsiniz.

 

Gilaburunun Kadın Hastalıkları Üzerindeki Etkisi Nedir?

 

Değişen Dünya düzeni nedeni ile son dönemlerde birçok hamile kadın düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Gilaburu rahim ağzındaki kaslara etki ederek düşük riskini en aza indirebilmektedir. Hamilelik döneminde kullanılmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması tavsiye edilmek ile birlikte gilaburu riskli hamileliklerin iyileşmesi için etkili bir ilaç olabilmektedir. Yalnızca düşüklerde de değil gilaburu adet düzensizlikleri ve sancılı mensturasyon dönemleri için de oldukça faydalıdır. Rahim ağzında yarattığı faydalı etki sayesinde adet dönemindeki ağrıların en aza indirilmesini sağlamaktadır. Menopoz döneminin başlangıcında yaşanan aşırı kanamalar da yine gilaburu kullanılarak giderilebilmektedir.

 

Gilaburunun Sakinleştirici Etkisi Var Mıdır?

 

Gilaburu fiziksel hastalıklara çare olduğu gibi ruhsal dinginliğin sağlanması için de kullanılabilen bir bitkidir. Düzenli kullanımda uykuları düzene sokan gilaburu sakinleştirici etkisi ile bütün vücudu etkisi altına alabilir. Yarattığı bu sakinlik vücudun işlevini daha kolay bir biçimde yerine getirebilmesi ile de bağlantılıdır. Gilaburunun özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkileri bedenin sakinleşmesi için önemli etkenlerden biridir. Bu noktada hastalıkların zincirleme olarak ilerlediği ve gilaburunun iyi etkisinin nereden başlarsa başlasın bütün vücutta etki yaratabilmektedir.

 

 

Gilaburunın Diyabete Etkisi Var Mı?

 

Diyabet son derece yaygın bir hastalıktır. Karaciğer ile ilgili olarak gelişen bu hastalığın etkilerinin azaltılması ve hatta ortadan kaldırılması için gilaburu kullanılabilmektedir. Karaciğerde ve safra kesesindeki temizlenmeyi sağlayan bitki kısa sürede bu organlarda meydana gelen işlev bozukluklarını ortadan kaldırmaktadır. Bu şekilde diyabet, insülin direnci gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Safra kesesi yollarının temizlenmesini de sağlayan gilaburu hasta organları baştan aşağı tedavi etmede önemli bir adım niteliğindedir.

 

Gilaburunun Kas Ve Eklemler Üzerindeki Etkisi Nedir?

 

Gilaburu damarların genişlemesine neden olur ve kasların ağrı verici kasılmalarına engeldir. Ayrıca iltihapları çözme özelliği nedeni ile romatizma gibi eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca yumurtalık ve dölyatağını sakinleştirerek bu bölgedeki kramp ve kasılmaların da önüne geçer. Bu şekilde karın ve kasık ağrısı problemleri ortadan kolayca kalkar. Bu özellikle adet döneminde fazlaca sancı çeken kadınlar için oldukça sevindirici bir haberdir. Kas spazmlarına ve kramplara etki ederek ağrılı kasların gevşemesine yardımcı olan gilaburu birçok çevrede bu konudaki başarısı nedeni ile tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Vücuttaki bütün kasların gevşemesini sağlaması nedeni ile sakinleşmeyi de beraberinde getiren gilaburu bu şekilde uyku kalitesini arttırarak uyku bozukluklarının da önüne geçilmesine yardımcı olur.

 

Gilaburunun Kansere Etkisi Var Mı?

 

Amerikan bilim adamların halen yürütmekte olduğu çalışmalara göre gilaburunun kanser riski taşıyan kötü huylu tümörleri küçültme etkisinin varlığı ispatlanmaya çalışılmaktadır. Kullananlara göre kanser döneminde bile ağrı ve sancılarda azalma olduğunu söyleyen hastalar olmuştur. Ancak üzerinde çalışmaların hala devam etmesi nedeni ile gilaburunun kanser için kullanılması konusunda bir hekimin görüşüne başvurmak son derece yerinde bir karar olacaktır.

 

Gilaburunun Tansiyon Ve Kalp Hastalıklarına Etkisi Var Mı?

 

Gilaburu kan akışını kontrol altına almak için kullanılan bir bitkidir. Bu neden ile yüksek tansiyonun dengelenmesi için kullanılabilmektedir. Ayrıca kalp damar hastalıklarının da kolay bir biçimde tedavisi için önerilir. Ancak bunun gibi hayati tehlike içeren hastalıklar için gilaburunun kullanımından önce mutlaka uzman bir doktordan bilgi alınmalı ve onun önerileri dahilinde hareket edilmelidir.

 

Gilaburu Suyu Diğer Faydaları Nelerdir?

 

Gilabura faydaları saymak ile bitmeyen gilubara böbrek, kalp ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği gibi kadın hastalıklarına hatta kansere bile etki ediyor. Bunun dışında gilaburu bir sinir sistemi hastalığı olan epilepsi nöbetlerinin azaltılmasında da önemli rol oynar. Astımın iyileştirilmesinde de kullanılan bitkinin neredeyse vücut üzerinde olumlu etki yaratamadığı bir sistem bulunmuyor. Çocuk yaşta geçirilen kabakulak hastalığının tedavisinde ve doğum sonrası kasılma ve kramplarında da ilaç olarak kullanılır.

 

Gilubaranın meyvesinden ve kabuğundan ayrı ayrı faydalanmak mümkündür. Genellikle sonbahara doğru olgunlaşana meyveleri suyun içinde kaynattıktan sonra ortaya çıkan kırmızı renkli suyu tüketerek tüm bu faydalardan kolayca yararlanabilirsiniz. Gilubara suyu Kayseri’de pastanelerde bile servis edilen son derece yaygın bir içecektir. Her derde deva olan bu bitkiyi aktarlardan satın alabilirsiniz.

 

gilaburu suyunun aları, girebolu faydaları, girebolunun faydaları, girabolu suyu faydaları, girebolu suyu faydaları, girebolu suyunun faydaları, gilaburu meyvesi faydaları, gilaburu meyvesinin faydaları, gilaburu faydaları nedir, gilaburu nektarı faydaları, gilaburu bitkisinin faydaları, gilaburu nektarının faydaları, gilaburu şurubu faydaları, gilaburu böbrek taşı faydaları, gilaburu nektar faydaları, gileburunun faydaları


 

Kaynak : gilaburu.blogcu.com

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !